Favicon Oluşturma
in

Bir Dakika İçerisinde Favicon Nasıl Oluşturulur? | Favicon Oluşturma

Favicon Oluşturma

Her websitesi için favicon nasıl oluşturulduğuna dair bildiğim kısayolları ve wordpress favicon nasıl kurulur konuları hakkında size bilgi vereceğim. Favicon oluşturmak için hiçbir tasarım bilgisine ihtiyacınız yok. En basit haliyle faviconu oluşturup ister wordpress sitenize ister başka sitelere kurabileceksiniz. Favicon oluşturma size marka değeri katacaktır. Favicon oluşturmak son derece önemidir.

Favicon nedir?

Favicon, internet sitelerinde sekme üzerinde bulunan küçük ikona denir. Her ne kadar çokta önemli bir şey gibi durmasa da aslında marka bilinci oluşması için en önemli ikonik yapılardan biridir.

Örnek Favicon Kullanan Siteler

YouTube Favicon

YouTube Favicon

YouTube favicon olarak oynatma tuşunun kırmızı kareye konulmuş bir ikonu kullanmaktadır.

İnstagram Favicon

İnstagram Favicon

İnstagram faviocn olarak kendine özel renkleri vurgulayan ve tam anlamıyla markasını vurgulayan bir ikon kullanmaktadır.

Twitter Favicon

Twitter Favicon

Twitter favicon olarak, ilk çıktığından beri maskotu olan kuşu kullanmaktadır. Her zaman modern görünümüne kavuşan bir kuş sayesinde twitter marka olarak tanılmaktadır.

Tasarım Bilmeden Favicon Nasıl Oluşturulur?

Eğer kendinize ait bir logo yoksa ve kendi fotoğrafınızı kullanmak istiyorsanız öncelikle bir adet fotoğrafınızı bilgisayara/telefona indirin.

Not: Eğer fotoğrafınızı kullanmak istemiyorsanız yani logonuz varsa bu aşamaları atlayın

Fotoğrafın arkaplanını silin

  1. https://www.remove.bg/ adresine gidin
Arka Plan Silme

Burada gördüğünüz upload image butonuna basarak bilgisayarınızdaki/telefonunzdaki fotoğrafı seçin. Ardından sistem otomatik olarak sizi ön plana çıkararak arka plan görüntüsünü silecektir. Sonra bu fotoğrafı indirmeniz yeterli.

Otomatik Favicon Oluşturma Zamanı

Kendi logonuzu veya üst aşamada gösterdiğim gibi arka plansız fotoğrafınızı oluşturdunuz. Şimdi geldik favicon oluşturma sitesini kullanma aşamasına.

İlk olarak https://favicon.io/favicon-converter/ sitesine gidin.

Favicon Oluşturma Sitesi

Karşınıza çıkan kısımda fotoğrafı veya logonuzu seçin. Bundan sonra download tuşuna bastığınızda size bir zip dosyası verecek. Bu zip dosyasınızı masaüstüne kaydedin ve içindeki dosyaları masaüstüne çıkarın.

WordPress Siteye Favicon Nasıl Yüklenir?

En çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden wordpress’i kullanıyorsanız şimdi size wordpress favicon nasıl yüklenir öğreteceğim.

WordPress sitenize admin olarak giriş yapın. Ardından anasayfaya gelip üst menüde bulunan özelleştir butonuna basın.

WordPress Özelleştirme

Karşınıza çıkan sekmelerden Site Kimliği linkine tıklayın. Burada Site İkonu adında bir bölüm bulmanız gerekiyor.

Bu alanı bulduktan sonra ilk defa yüklüyorsanız direkt favicon yükle adında bir yer olacak. O alana tıkladıktan sonra zip olarak indirip masaüstüne çıkardığınız hazır favicon paketinden uzantısı .ico olan ikonu seçin. Yükledikten sonra Yayımla butonuna basın ve artık favicon yüklemesi başarılı!

Yazar: emresengul

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Node.JS Nedir? Gerçek Projelerle Örnekler ve Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma | Klişe Değil Gerçek ve Örnekli Yöntemler