internetten para kazanma
in

İnternetten Para Kazanma | Klişe Değil Gerçek ve Örnekli Yöntemler

Neden İnternetten Para Kazanmalısın?

Kendine ek gelir kaynağı yaratmanın en kolay yolu internetten para kazanmaktır. Daha rahat bir hayat yaşamak istiyorsanız ya da en azından kiranızı, faturalarınız ödemek için internetten para kazanarak ek gelir kaynağı oluşturmalısınız. Sadece biraz vaktinizi ayırarak sizi harekete geçirebilecek taktikleri ve tecrübeleri size aktarmak istiyorum.

İnternetten Para Kazanmak Neden Zor Gözüküyor?

Daha önce forumlarda veya arkadaş çevrenizde internetten para kazanmak istiyorum dediyseniz “olur mu öyle şey” gibi tepkilerle kesinlikle karşılaşmısınızdır. Bazı arkadaşlarınız da “internette çok para var” kesinlikle demiştir. Şimdi tüm önyargılarınızı kenara koyarak sadece makaleye odaklanın. Para kazanmak her zaman zordur ama alanında uzman kişiye değil!

İnternetten Para Kazanarak Ev Geçindirebilir Miyim?

Eğer internet işlerini tam zamanlı yapmak istiyorsanız kesinlikle çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Fakat hiçbir bilginiz olmadan internetten para kazanmak bir hayaldir ya da çok şanslı olmalısınız. Tam zamanlı olarak başladığınız internet işlerinin en büyük avantajı siz uyurken de para kazanma şansınızın olması. Örneğin bir doktor çalışmadan para kazanamaz yani aktif olarak sahada olmak zorundadır. Ama internet üzerinden para kazanacaksanız böyle bir zorunluluğunuz yok! En iyisi de bu.

Ayrıca domain satarak para kazanmak için yazılan rehberi okumalısınız.

İnternetten Para Kazanmak Kimler İçin Uygun?

Herkes internetten para kazanabilir fakat farklı yollarla. Şimdi kısaca bu bölümde anlatacağım fakat yazının alt başlıklarında internetten para kazanma örneklerini de göstereceğim. Örneğin bir diş hekimi müşterisini internetten bularak para kazanabilir. Bu da bir para kazanma yöntemidir. Tabi ki pasif gelir değildir ama sonuç olarak internetten para kazanmıştır. Bu yüzden hangi mesleğe sahip olursanız olun internet üzerinden kendi işiniz yapmanız taktirde müşterilerinizde bir artış olacaktır. Bir bilgisayar mühendisi de internetten para kazanıyor bir diş hekimi de. Tek farkı ikisi de farklı yöntemlerle kazanıyor. Diş hekimi sitesini bilgisayar mühendisi yapıyor para kazanıyor. Diş hekimi de internetten bulduğu müşteriler sayesinde para kazanıyor.

İnternetten Para Kazanma Ön Aşamaları

para kazanma

Sadece internet erişimi olan bir bilgisayar desem ? Bu gereksinimi zaten biliyorsunuz çünkü teknoloji çağındayız. Bu klişe bilgiyi geçtikten sonra sıra geldi gerçekten gerekli ön aşamalara.

Çok İyi Bir Sabır

En büyük gereksinim kesinlikle çok iyi bir sabır gücünüzün olmasıdır. Sizin gibi internetten para kazanmak isteyen on binlerce insan var. Bu insanların arasından sıyrılabilen insanları dikkatlice incelerseniz hepsi sabırlı insanlardır. Yani internetten para kazanmanın en önemli aşaması sabır!

Bir alanda uzmanlaşmak garanti kazanç yöntemidir!

Yine gerekli bir gereksinim bir alanda uzman olmak! Hangi alan olursa olsun, her meslekten insan internetten para kazanabilir. Uzman olduğunuz alan üzerinden para kazanırken daha rahat gelir elde etme şansınız olacaktır.

Örnekleri incelemek ve analiz edebilmek

İnternetten para kazanırken kesinlikle X kişi film sitesi açtı para kazanıyor bende açıp ben de para kazanacağım derseniz orada yanılabilirsiniz. Tabi ki kazanabilirsiniz fakat birbirinin kopyası işlerle zor. Film sitesi açmak para kazandırır evet ama aynı siteden binlerce olursa kim kazanacak? Bu yüzden aralarından sıyrılmanız için rakiplerinizi iyi analiz etmeniz gerekecektir. İyi bir analiz yeteneğine sahipseniz 1-0 önden başladınız. Bu analizleri manuel yapmak zor olabilir. Bu yüzden yakında bu konu hakkında bir makale yayınlayacağım. Takipte kalın.

İyi bir yatırım yapın

Yatırım sadece para ile yapılmaz. Yatırımı kendinize yapın. İnternetten izlediğiniz her bilgilendirici bir video hayatınızı şekillendirmenize yardım edecektir. Bu yüzden boş vakitlerinizde eğitici videolar izleyin. Eğer boş vaktiniz yoksa normal vaktinizi ayırın. Yeter ki bir eğitim makalesi/videosu takip edin. Emin olun bundan bir yıl sonra çok farklı bir kişiliğiniz ve vizyonunuz olacaktır.

İnternetten Ek Gelir Elde Edebilir Miyim?

Tam zamanlı internetten para kazanmakla uğraşmak istemiyorsanız vaktinizin bir kısmını ayırarak internetten ek gelir elde edebilirsiniz. Hatta bu ek gelir bir çığ gibi yuvarlanıp aktif kazandığınız parayı da geçebilir. Kim bilir? 🙂 En kolay internetten ek gelir elde etme yöntemi amazon ile e-ticaret yapmak veya özel yazılımlar yapıp lisanslayıp satmak. Bir nevi SAAS girişimi denilebilir. SAAS Bir sorunu çözüp bu çözüm üzerinden aylık para kazanma modeline verilen addır.

Ben İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim?

Okumadıysanız yazının üst kısmındaki “İnternetten Para Kazanma Ön Aşamaları” bölümünü mutlaka okuyun. Bu aşamalardan sonra kendimizi bir analiz edeceğiz. Hobilerimizi ve uzmanlık alanlarımızı bir not alacağız. Bu notları aldıktan sonra hangisi size çekici geliyorsa yani not aldığınız işi yaparken sıkılmıyorsanız bunun üzerinden gidelim. Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi internetten para kazanma tamamen sabır ile alakalıdır(Biraz da şans 🙂 ).

Not aldıktan sonra belirlediğiniz işleri internetten araştıralım

Örneğin akvaryum balıkçılığına karşı bir hobiniz var ve bu hobi üzerinden para kazanmak istiyorsunuz. Bu aşamaları çok dikkatlice ve anlayarak takip etmenizi öneriyorum.

Öncelikle Google arama motorunda “Akvaryum Balıkçılığı” hobisini arattık.

İnternetten Para Kazanma Araştırma

Karşımıza çıkan blogların çoğu aslında bu hobisi üzerinden para kazanan insanlar. Fark ettiğiniz gibi bunların bazıları blog sitesi. Yani siz de hobiniz üzerine blog sitesi açabilirsiniz. Ama kesinlikle blog sitesi açıp Google Adsense ile kazanç sağlamayı ana gelir kaynağı yapmayın. Sitenize giren insan sayısı arttığında akvaryum ile ilgili e-ticaret sitelerine mail atın. E-ticaret sitelerine mail atmamızın amacı işbirliği sağlamaktır. Siz akvaryum ürünlerini sitenize koyacaksınız ve bu ürünleri satan e-ticaret sitesine yönlendirme yapacaksınız ve böylece para kazanacaksınız. Örneğin 100 TL’ye satılan akvaryum malzemesini sizin aracılığınız ile satarsa e-ticaret sitesi size %5 gibi bir rakam öder. Sitenize günde 1000 kişi girmesi durumunda ve girenlerin %1(yüzde bir) gibi bir oranı bu ürünü sizin sayenizde alırsa günde 10 kişi yani 10*100 = 1.000 TL e-ticaret sitesi kazanmış olacak. Siz de buradan 1000 TL’nin %5 oranını alırsınız bu da 50 TL eder. Sadece 1000 kişinin girmesi durumunda aylık 1.500 TL sadece blog siteniz üzerinden kazanabilirsiniz.

Basit Düşünmeyin! Uzun Süreli Düşünün

Gördüğünüz gibi basit bir blog sitesiyle bile çok rahat para kazanılabildiğini gördünüz. Bu durumu ilerletmek sizin elinizde. Blog sitesiyle sağlam bir kitle toplayıp kendi e-ticaret sitenizi açarsanız günlük 50 TL olan kazancınız 400 TL’ye çıkabilir. Bunlar kesinlikle abartı bilgiler değil. Gerçek ve tecrübe ettiğim bilgiler!

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

1 – Oyun Satarak Para Kazanın / Arkadaşlarınıza Önerin

Oyun satarak para kazanma

Çevrenizde oyun oynayan ve oyunlara para yatıran arkadaşlarınız varsa çok şanslısınız. Onlar sayesinde para kazanabilirsiniz. Oyunboss, oyun satış sitesinden promosyon kodu oluşturup bu kodu arkadaşlarınızla paylaşırsanız ve arkadaşlarınız bakiye yüklemelerinde sizin kodunuzu kullanırsa siz de aracı olduğunuz için para kazanabilirsiniz. Bu işi ilerletip ayda binlerce lira kazanma şansınız da vardır. Oyunboss promosyon kodu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

2 – Influencer Olun / YouTube, TikTok, Twitch, Twitter gibi platformlarda aktif olun

İnfluencer olma

Günümüzde en kolay para kazanma yöntemlerinden biri de influencer olmak. Hatta en kolayın da kolayı eğlence içerikleri üretmektir. Eğlence içerikleri üreten bir fenomen olursanız kısa sürede büyüme şansınız daha yüksektir. İşleriniz yolunda gittiği taktirde çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Buna bir örnek vermek gerekirse; 100.000 takipçili ve %100 gerçek takipçiye sahip bir instagram hesabıyla günlük olarak bir reklam alabilirsiniz. Bu reklamın bedeli hitap ettiğiniz kitleye göre değişmektedir. Fakat kopya olmayan ve özgün bir içerik üreten instagram hesabına sahipseniz ve eğlence içerikleri üretiyorsanız ortalama günde bir reklam başına 140 TL gibi paralar kazanabilirsiniz. Bu durum hitap ettiğiniz kitleye göre çok büyük fark gösterebilir. Bir ekonomi sayfanız varsa reklam başına 2000 TL gibi çok daha fazla rakamlar alabilirsiniz.

3 – Blog Açın Ama Başka Amaçla

Blog açıp para kazanma

Blog açmak güzel bir fikir mi? Hayır Değil! Çünkü binlerce blog var ve günde binlerce hit alsanız bile çok az para kazanabiliyorsunuz. Ama benim vereceğim taktikle çok daha fazlasını kazanacaksınız 🙂 . Hobi edindiğiniz veya uzmanı olduğunuz bir alanda blog açın. “Ben İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim?” başlığında çok detaylı örneklendirdim. Kesinlikle yazının üstüne çıkıp o bölümü okuyun. Yani blog açtığınızda ana amacınız Google Adsense reklamlarıyla para kazanmak olmasın. Birinci hedefiniz hitap ettiğiniz kitleye affilate ile ürün satmak olsun.

Blog açacağınız alan dar bir alan olursa o kadar çok para kazanırsınız!

Örneğin kişisel bakımla ilgili bir insansınız. Genel olarak “Kişisel Bakım” bloğu açmak mantıklı bir fikir fakat bu konuda binlerce daha rakibiniz olacak. Bu yüzden kişisel bakımı içerisine alan “Cilt Bakımı” konusunda bir site açmanız durumunda rakibiniz çok aza indi. Bu rakiplerin önüne geçmek çok daha kolay olacaktır. Böylece “Cilt Bakımı” satan sitelerle anlaşıp affilate ile para kazanabilirsiniz.

4 – E-ticaret Sitesi Açın Ama Basit!

E ticaret sitesi kurma

E-ticaret sitesi açmak en çekici gelen internetten para kazanma yöntemidir. Çünkü sıcak para ile temas etme şansınız olur. İşleri iyi yönetebilirseniz maaşlı bir işten çalıştığınızda aldığınız yıllık maaşın toplamını bir ayda kazanma ihtimaliniz çok yüksek. Amaa! Çok fazla rakibiniz var. Eğer çok büyük bütçeniz yoksa daha dar bir alanda e-ticaret sitesi açın. Örneğin bebek ürünleri satan bir e-ticaret sitesi açarsanız çok fazla ürüne sahip olmak zorundasınız. Bu ürünler için çok fazla reklam bütçesi gerekecektir. Bu durumda bu kadar bütçeniz yoksa sadece bebek beşiği satan bir e-ticaret sitesi açın. Ürününüz tek yönde. Bu yüzden müşterileriniz sizi çok daha kolay tanır ve daha kolay tercih eder. Günde 4-5 adet satış yapmanız durumunda ayda on binlerce lira para kazanabilirsiniz.

5 – Freelance Makale Yazarı/Yazar Olun

Freelance Yazar Olma

Daha hızlı sonuçlar almak için yapabileceğiniz basit işlerden biri de freelance makale yazmaktır. Basit dediğim para kazanmak anlamında basit. Yoksa yapacağınız iş kesinlikle emek gerektiren bir iştir. R10 gibi platformlarda makale ilanlarına bakabilirsiniz. Ortalama 100 kelime başı 2 TL gibi para kazanabilirsiniz. Eğitim durumunuza ve uzmanlık alanınıza göre aldığınız para değişir. Günde 500 kelimeli 10 makale yazmanız durumunda 100 TL civarında para kazanabilirsiniz. Hiçbir yatırım gerekmeden başlayabileceğiniz nadir işlerden biri freelance makale yazarı olmaktır.

6 – Yazılım Öğrenin ve Yazılım Geliştirerek Para Kazanın

Yazılım Öğrenip Para Kazanma

Bir yazılım dilimini öğrenmek için minumum 6 aya ihtiyacınız vardır. Bu yatırımı kendinize yaparsanız diğer internetten para kazanma yöntemlerinden çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Öğrendiğiniz tekniklerle internet siteleri oluşturup ister insanlara satabilir ister de kendiniz bu siteleri yönetip internetten para kazanabilirsiniz. Pasif gelir oluşturmak için yazılımcı olmak kesinlikle en mantıklı seçim olacaktır. Binlerce iş sayesinde para kazanabilirsiniz. Daha önce yazdığım Node.JS Nedir makalesini okuyarak yazılım hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

7 – WordPress İnternet Siteleri Kurup Para Kazanın

Yazılım öğrenmeye göre çok daha basit olan wordpress içerik yönetim sistemi sayesinde bir kaç ayda öğrenip para kazanabileceğiniz basit bir yöntemdir. İnsanlarla konuşup hazır wordpress temaları indirerek bunları insanların sitesine kurmanız taktirde 700 TL gibi kurulum başı para kazanabilirsiniz. WordPress Favicon nasıl değiştirilir yazımı okuyarak bir nitelik şimdiden kazanabilirsiniz.

8 – Twitch Kanalı Açarak, Yayıncı Olarak Para Kazanma

Twitch yayını yaparak para kazanma

Twitch fenomenlerinin binlerce lira kazandığını ve son model lüks arabalara bindiklerini görmüşsünüzdür. Çok fazla para kazanmak için twitch yayıncısı olmak mantıklı bir seçimdir. Etrafınızda çok fazla rakip olacağı için özgün bir yayıncı olmanız durumunda diğer yayıncılardan basit bir şekilde sıyrılabilirsiniz. Yayıncı olup para kazanmak için güzel bir bilgisayara ihtiyacınız olduğu gerçeğini unutmayın. Çünkü anlık olarak oynadığınız oyunu paylaşmak sisteminizi zorlayacaktır. Aynı zamanda iyi bir internet altyapısına sahip olmak çok büyük bir avantaj ve bazı durumlarda zorunluluktur. Daha önce yazılan twitch para kazanma makalesini okuyarak yayıncıların ne kadar kazandığını öğrenebilirsiniz.

9 – Link Kısaltarak Para Kazanma

Link kısaltarak para kazanma

Eğer büyük bir kitleniz varsa link kısaltarak günde 70$ kadar para kazanabilirsiniz. Bu para abartı gelebilir fakat daha önce bu yöntem ile çok fazla para kazandım. Kendi kitleme kısalttığım linkleri paylaşarak tıklamalarını sağladım. Böylece benim linkim üzerinden paylaştığım bağlantıya giden insanlardan para kazandım.

Üstteki fotoğrafta gördüğünüz para benim kazandığım paradır. Siz de link kısaltarak bir gelir elde etmek istiyorsanız bc.vc sitesini tavsiye edebilirim. Bu linkten siteye girin. Ardından yeni bir üyelik oluşturup “Linkler” menüsünden normal linki buraya girin. Örneğin Gta V indirme linkini kısaltın ve discord gruplarında bu linki paylaşın. Linkinize 1000 kişi girmesi durumunda $25 dolara kadar para kazanabilirsiniz. Link kısaltarak para kazanmak diğer yöntemlere göre basit ve vakit gerektirmeyen bir iştir.

10 – Çeviri Yaparak Para Kazanma

Bir dil öğrenerek veya halihazırda bildiğiniz bir dil varsa çok ama çok fazla para kazanabilirsiniz. Eğer çeviri yaparak para kazanmak istiyorsanız bunu Türkiye’deki insanlara yapmanızı pek tavsiye etmem. Çünkü dil bilginizin olduğu için yabancı sitelerden dolar kazanarak kazancınızı 7’ye katlayabilirsiniz. Türkiye’de 200 TL’ ye yapacağınız bir çeviriyi 200$’a yabancı bir site üzerinden yaparsanız tam 1471 TL kazanabilirsiniz. Bu yazı yazıldığında dolar kuru 7.36 TL’dir.

Basit Düşünmeyin, Sadece İnanın ve Çalışın Para Gelir

İnternetten para kazanmak istiyorsanız ve bu yazıyla karşılaştıysanız umarım memnun kalmışsınızdır. Bu yazıya sürekli yeni yollar eklenecektir. Kaçırmamak için mail bültenine katılmayı unutmayın.

Yapacağınız iş ne olursa olsun en iyi şekilde yapın. Daha fazla kazanmak için müşterinizi oyalamayın veya dolandırmayın. Eğer işinizi kaliteli yaparsanız o müşteri size en az 2 müşteri getirecektir. Bunu kesin olarak söylüyorum. İnternetten para kazanan insanlara baktığımız zaman göreceğimiz durumları şöyle özetlemek istiyorum;

Kötü Örnek: İşini Sevmeyen ve Uğraşmayan Biri

Yaptığı işi sadece iş olarak yapıp geçiştirip müşteri bekler. Müşteri gelince ikna etmek için ek çaba sarf etmez çünkü işini sevmiyordur. Bu kişi müşteriyi ikna etse bile aynı müşteri bir daha bu kişiye iş vermeyecektir. İş vermediği gibi çevresinde de kötüleyecektir. Yani aslında bu kişi tek bir işi kaybetmedi. Müşteri portfolyosunu genişletme ve çok daha fazla para kazanma şansını da kaybetti.

İyi Örnek: Kaliteli İşe Vaktini Ayıran Kişi

Her şeyden önce yaptığı işe saygı gösteren bu kişinin ilk amacı işini kaliteli yapması. Böylece hiçbir reklama ihtiyaç duymadan sadece ağızdan ağza onlarca müşteri kazanması muhtemeldir. Bu kişi aynı zamanda yaptığı iş anılınca ilk akla gelen kişilerden biri olur. Herkesten çok çaba gösterir fakat kazancı da ona göre şekillenir. Kötü örnekteki kişi bir işi 100 TL gibi bir ücretle yapıyorsa bu kişi 1.000 TL gibi bir ücretle yapar. Emin olun bu kişinin müşterisi çok daha fazla olur. Çünkü işini kaliteli yapar ve desteğini verir.

Sonuç

İşinizi iyi yapmak size her zaman kazandırır! Umarım yazı hoşunuza gitmiştir. Yazıyı bir arkadaşınızla paylaşmak benim işimi de geliştirebilir. Şimdiden teşekkür ederim. Yorumlarınızı da bekliyorum.

Yazar: emresengul

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bir Dakika İçerisinde Favicon Nasıl Oluşturulur? | Favicon Oluşturma

Yeni Akım: Open Startup | Şirketler Aylık Kazançlarını Paylaşıyor | Şirket Kazançları