in

Node.JS Nedir? Gerçek Projelerle Örnekler ve Para Kazanma

Node.JS Nedir?

Node.js

Node.js nedir‘e verilebilebilecek en kısa cevap, Javascript yapısını kullanarak sunucu(backend) taraflı kodu yazmamızı sağlayan bir altyapıdır. Node.JS kullanarak yazdığınız javascript kodlarını bir backend gibi çalıştırabilir, rest api kurabilir ve database kayıt işlemlerini güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Node.JS Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Eğer önceden Javascript diline hakimseniz, Node.js kullanarak hızlı bir proje ortaya çıkarabilirsiniz. Bu zamana kullandığım kadarıyla bana sağladığı avantajları ve bu avantajlar sonucunda ortaya çıkan sonuçları maddeler halinde açıklamak istiyorum.

  • Javascript bilenler için ekstra bir dil öğrenmeden hızlıca backend servisi kodlama avantajı
  • ExpressJS ile dakikalar içinde sunucuyu ayağa kaldırma
  • Bilgisayara dakikalar içinde node.js kurabilme
  • Normal backend servislerine göre daha hızlı çalışma(Php gibi)
  • Yüksek trafikli internet sitelerini rahatlıkla ayağa kaldırabilme
  • Yapısı gereği anlık trafikte site çökme sorunlarıyla az karşılaşma
  • Asenkron yapısıyla bir çok işlemi aynı anda çalıştırabilme
  • Neredeyse aklınızdaki her projeyi hızlandırmak için gerekli NPM paketlerinin bulunması en büyük avantajı!

Node.js Öğrenmek Zor Mu?

Hayır! Kesinlikle değil. Eğer amacınız bir alanda uzmanlaşmak ise ve bu alan backend ise mutlaka öğrenmeniz gereken bir araçtır. Öğrenerek dünyanın her yerinde iş bulabilirsiniz.

Node.js İş İmkanları ve Node.js Freelance İşler

Node.js öğrenmeden önce herkesin aklındaki en önemli soru nodejs öğrenip para kazanabilir miyim? sorusudur. Node.js dünyanın her yerinde oldukça popülerdir. Özellikle büyük projelerde tercih sebebi olduğu için freelancerlara verilen node.js işleri de fiyat olarak sizi tatmin edecektir. İngilizce öğrenip upwork gibi sitelerden başlangıç düzeyi olarak saati 12$ – 17$ arası çalışmanız mümkündür.

Bu yazıyı yazarken upwork sitesinde node.js terimini arattım ve;

Nodejs iş ilanları

Sadece bir saat içerisinde 40’tan fazla iş ilanı geldiğini gördüm. Node.js için iş alabileceğiniz tonlarca farklı site daha var. Bu da demek oluyor ki iş bulma ihtimaliniz yüksek.

Node.js ile neler yapılabilir?

Node.js ile neler yapılabilir şimdi bu soruyu cevaplama zamanı. Kısa cevap her şey 🙂 . Uzun cevaba gelecek olursak, php gibi dillerde yapabildiğiniz her şeyi nodejs kullanarak da yapabilirsiniz. Genellikle node.js ile hizmet siteleri yapılmaktadır. Örneğin google sıra bulucu, alan adı sorgulama, fiyat takip uygulaması gibi iş yükü ağır olan şeyler node.js ile daha iyi yapılabilir.

Node.js ile yapılmış siteler nelerdir?

Nodejs ile yapılan dünyanın en büyük siteleri, işlem hacminin en yoğun olduğu sitelerdir. Milyonlarca kullanıcıya aynı anda hizmet vermekle sorumlu olan büyük siteler node.js kullanmaktadır. Bunlardan bazıları; Paypal, LinkedIn, Yahoo, Netflix, Uber. Daha fazlası yazıda..

Paypal – Node.js Kullanıyor – Nerede Kullanıyor

Paypal Nodejs

Paypal, dünyanın en büyük internet bankasıdır. 100’den fazla para birimiyle işlem yapabilme imkanı sağlamaktadır. Paypal para aktarımları konusunda günde milyonlarca işlem hacmine sahip. Bu durumda sunucu maliyetlerini düşürmek ve zamandan kazanmak için node.js kullanmayı tercih etti. Nodejs kullanması sonucunda iki kat daha hızlı olduğu paypal tarafından açıklanmıştır.

LinkedIn – Node.js Kullanıyor – Nerede Kullanıyor

LinkedIn nodejs

LinkedIn, iş dünyasının vazgeçilmez bir sosyal medya mecrasıdır. Dünyada tam zamanlı iş ilanlarının %50’sinden fazlası burada yayınlanmaktadır. Aynı zamanda günde milyonlarca insan birbirleriyle mesajlaşmaktadır. Bu hizmetleri daha hızlı sağlamak için LinkedIn nodejs kullanmıştır.

Yahoo – Node.js Kullanıyor – Nerede Kullanıyor

Yahoo Nodejs

Her ay 500 milyondan fazla sorguya cevap veren Yahoo arama motoru bu gücünü node.js’in güçlü alt yapısına borçlu. Milyonlarca site içerisinden bir kaç saniyede uygun siteleri bulmak kesinlikle bir node.js başarısıdır. Bu yüzden Yahoo nodejs kullanmaktadır.

Netflix – Node.js Kullanıyor – Nerede Kullanıyor

Netflix nodejs

Netflix, on binlerce dizi ve film barındıran bir şirkettir. Ayrıca dünyada en çok vakit geçirilen sitelerden biridir. Yani anlık olarak milyonlarca kişi dizi/film izlemektedir. Bunun sunucu yükünü hayal bile edemiyorum 🙂 . Netflix sunucu yanıt sürelerini azaltmak ve altyapısını güçlendirmek için node.js kullanmaktadır.

Uber – Node.js Kullanıyor – Nerede Kullanıyor

Uber nodejs

Uber, onlarca farklı ülkede kullanılan ve kredi kartıyla işlem yapılan bir yolcu taşıma sistemidir. Anlık olarak haritada adres takibi yapmak ve kredi kartı işlemlerini sorunsuz aynı zamanda anlık olarak binlerce kredi kartı işlemini yapmayı hızlandırmak için Uber’de node.js nimetlerinden faydalanıyor.

Ben Neden Node.js Kullanıyorum?

Benim için başlangıç sebebi javascript bilmem ve başka bir dil ile vakit kaybetmeme düşüncesiydi. Bu durumu fırsata çevirerek node.js ile backend işlerimi halletmeye başladım. Böylece node.js’in performans metriklerini, sunucu maliyetlerini kullandıkça öğrenmeye başladım. Artık hep backend işlerimi node.js kullanarak çözüyorum. Çünkü neredeyse sıfır maliyet. Çünkü node.js deploy etmek için heroku kullanıyorum. Heroku deploy nasıl edilir, nasıl kullanılır yazısı yakında yayında olacak.

Yazar: emresengul

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bir Dakika İçerisinde Favicon Nasıl Oluşturulur? | Favicon Oluşturma